Czym jest strefa zamieszkania?
Strefa zamieszkania to specjalna ulica, która służy poprawie bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców.
Oznaczona jest znakiem drogowym D-40 dzięki któremu:
– piesi, jadący na rowerze* mają pierwszeństwo przed kierowcą jadącym samochodem
– parkować można tylko na wyznaczonych miejscach postojowych
– obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h
Do strefy zamieszkania, każdy ma prawo i może wjechać samochodem ale musi liczyć się z tym, że musi ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy mają prawo poruszać się po całej szerokości ulicy, także na jezdni.
Specjalnym rodzajem strefy zamieszkania jest woonerf/podwórzec miejski. Na takiej ulicy:
• poziom chodnika i jezdni jest zrównany
• Wjazd i wyjazd jest wyniesiony i zwężony aby dać jasny sygnał, że kierowca wjeżdża do specjalnej przestrzeni, gdzie musi zwolnić.
• Ulica nie ma prostego toru jazdy, samochód porusza się zygzakiem, skrzyżowania są wyniesione, pojawiają się przewężenia. Te zabiegi mają na celu to, aby kierowca jechał ze stałą, niską prędkością.
Dzięki temu ruch jest uspokojony, ulica jest bezpieczniejsza a emisja spalin mniejsza.
Pomysł na strefy zamieszkania/miejskie podwórce czy z holenderskiego woonerfy pojawił się w latach 70. XX wieku w Holandii, gdy nagły wzrost liczby samochodów i ofiar wypadków samochodowych wśród dzieci wymusił ograniczenie ruchu w pobliżu szkół i osiedli mieszkaniowych. Strefa zamieszkania to jednocześnie ulica, deptak, parking i miejsce spotkań, popularne w wielu miastach Europy a ostatnio także w Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu ale przede wszystkim w Łodzi.
* dzieci do lat 10 w towarzystwie opiekuna
Grupa mieszkańców Mokotowa zrzeszona w inicjatywie Strefa Mieszkańców walczy o wprowadzenie stref zamieszkania na lokalnych ulicach Mokotowa, zwłaszcza przy szkołach, przedszkolach i żłobkach. Naszym celem jest poprawa bezpieczeństwa, ulice wolne od smogu i hałasu, z większą ilością zieleni. Chcemy stworzyć przyjemną, wygodną i zdrową przestrzeń.